« Tagasi

Tüdruk, kes sõidab vastu tuult

FOTO: Värske maailmameister,  autor Robert Jürimaa

 

Doris Meinbek loovutas oma südame sõudmisele 7 aastat tagasi, kui sõbranna kutsel Viljandi Spordikooli akadeemilise sõudmise osakonnas Robert Jürimaa käe all treenimist alustas.

 

Tulemused

Seni saavutatud tulemustest peavad Doris ja treener Robert hinnalisemaks 2022. aasta sisesõudmise MMil saadud kuld- ja kahte hõbemedalit. Oma vanuseklassis saadud kuld oli super tulemus. Aga see, et Doris suudab vaid tund pärast kullasõitu ka U23 vanuseklassis esikolmikusse pääseda, tundus tema endi sõnul talle enne teist starti võimatuna. "Ma ei tea, kuidas mu keha jaksas teha nii väikese vahega kaks sellist sõitu," imestab Doris siiani.

Teisena toob noor sõudja välja 2022. aasta Eesti meistrivõistluste U19 sprindi kulla ühepaadil. "See tundus minu jaoks nii kättesaamatu tiitel. Arvasin, et lõpetan enne sõudmise, kui selle kulla kätte saan," selgitab Doris.

Treeneri jaoks on väga oluline töö tulemus ka see, et algusaastatel rahuldunud kolmanad koha tulemusest on saanud Dorisel tahtmine võita. 

 

Tulemused 2022.aastal 

U19 Maailmameister sisesõudmises 2 km

U19 hõbe maailmameistrivõistlustel 500 m

U23 hõbe maailmameistrivõistlustel 2 km

Seni kokku 21-kordne Eesti meister, millest 2022. aastal kaheksa Eesti meistri tiitlit  (sisesõudmise 2 km ning 6 km, vee peal sõudmises sprindi 250m ühesel, kaheksases nii noorte kui täiskasvanute meistrivõistlustel, sama ka üksikaeru neljases, lisaks noorte meistrivõistlustel paarisaerulises kaheses ning neljases)

Baltic Rowing Open Championship pronks

Croatia Open pronks

Merevaigust Aer pronks kahel korral 

Leedu meister A klassi sisesõudmises ning hõbe U23 ja naiste klassis.

Eesti karikavõistluste kuld paarisaeru kahesel

U19 Euroopa meistrivõistluste 9. koht

U19 Maailmameistrivõistluste 15. koht

Doris on Eesti noortekoondise liige

Team Estonia liige 2022. aasta sügisest

 

Mis on tulemuste taga?

Hetkel tunneb Doris, et võistlustel on talle kõige olulisem treeneri tugi ja kohalolek. "Tempo 30 on võidu tempo!" on just see lause, mida treener Robert korrutab ja mis Dorisel võistlusmomendil kuklas tiksub. 

"Ehk pole Dorisel veel oskust ilma minu soovitusteta võistlustel endast parim anda," lisab treener, "Minu põhisõnum enne starti on: "Alla ei anna!" Kui eesmärk on natuke liiga uljas seatud ja võistluse käigus hoog raugeb, siis see on arusaadav, aga täitsa seisma jäämine ja käega löömine ei ole meil valikus."

Lisaks treenerile on Dorisel veel tagataskus oma trump. "Võistlustel kannan kindlaid sokke. Nendega tunnen ma suuremat kindlustunnet, et anda endast võistlustel maksimaalne," lisab Doris väikese muigega.

Treeningu planeerimise ja õpetussõnade jagamise kohta ütleb treener: "Mulle meeldib esmalt kuulata, mida sportlane ise pärast treeningut või sooritust arvab, kuidas tal välja tuli ja siis alles enda arvamus öelda. Dorisega saab juba aina rohkem arutleda, mis numbritega ergomeetril või raskustega jõusaalis peaks pingutama."


Heade tulemuste taga näeb Doris ise suurt usaldust treeneri vastu. Ta peab kinni etteantud treeningkavast ning režiimist. Naerates sõnab ta, et improvisatsiooni ta omale siinkohal ei luba.

Kindlasti on oluline ka Dorise enda teadlik valik panna elus trenn esimesele kohale. Seades prioriteediks sõudmise, on ta pidanud tihti loobuma eakaaslastega välja minemisest, klassi ühistegevustest, pere ja sugulastega veedetud ajast ja puhkusereisidest. Teadmine, milleks see kõik vajalik on, teeb asja kergemaks.

Kevadel klassiga Bulgaariasse koolilõpureisile minemise arutas ta läbi nii spordikooli kui ka koondise treeneriga. Kui mõlemad olid oma nõusoleku andnud, alles siis söandas Doris ennast reisile kirja panna. "Natuke kripeldab, et treeningusse nii pikk vahe tuleb. Püüan reisil olles üht-teist ikka teha. Ka kaks võistlust jäävad reisiga samale ajale," sõnab ta veidi murelikult.

Vähem tähtsaks ei pea Doris oma tulemuste taga tahet tõestada iseendale, et ta on millekski võimeline ja ta suudab!


Trennirutiini ja vormi hoidmine nõuab ka head enesedistsipliini.  Näiteks hakkas Doris ise oma toitumist jälgima. "Saade "Millega me oma lapsi toidame?" (What Are We Feeding Our Kids?) pani mind tõsiselt mõtlema, millise eesmärgiga ma konkreetset toiduainet tarbin," räägib Doris, "eelistan rohkem isetehtud toitu, palju värsket, ajastan toidukordi teadlikult. Hakkasin ka toitumispäevikut pidama, mida olen hiljem treeneriga koos üle vaadanud ning analüüsinud."

Heade tulemuste taga näeb treener Dorise edasiminekut mõistmises treeningu kaugemates eesmärkides: "Ta on kannatanud ära need igavad pikad aeroobsed treeningud, kus mängulusti pole. Saanud aru, et jooksmine aitab kaasa ka muus osas kui jooksuvormil. Suutnud arvestada, et sellisel tasemel sportimiseks ja tulemuste tegemiseks peab teinekord ohverdama pere ja sõprade näol, olgu see siis kellegi sünnipäevapidu või jõulud või muu sündmus." 

 

Mis hoiab Dorist sõudmise juures?

Sõudmise juures on Doris püsinud tänu inimestele enda ümber. Usaldus, väga hea kontakt ja koostöö treeneriga, seltskond ja ühtsustunne trennis on see, mis teeb alaga tegelemise nauditavaks. 

"Mulle on oluline, et saan läbi oma heade tulemuste anda treenerile midagi tagasi. Teha teda uhkeks ja näidata Robertit sõudmise maastikul väärt treenerina," sõnab Doris.

"Robert süstib minusse enesekindlust. Ta oskab timmida treeningprogrammi ja minu vormi täpselt võistluse ajaks. Nähes, et olen liiga hilja Messengeris aktiivne, tuletab ta mulle ka magamaminemise aega meelde," naerab Doris.


Kui küsin, kui suure paatkonnaga Doris sõita eelistab, tuleb kiire vastus: "Kuhu treener käsib, sinna istun. Kui meeskond tunneb, et mind on just sinna paati vaja ja saan oma panuse anda, siis lähen. Kui me võidame, võidame koos! Kui aga valima peaks, siis eelistan ühepaati. Nii saan tuulutada oma mõtteid ja ennast tühjaks laadida.".

Oma energiat taas laeb Doris jalutades. Mõnikord koeraga, mõnikord üksi, aga muusika alati kõrvas. 


Milline inimene on Doris? 

Preemiad 2022. aastal

Viljandimaa Spordiliidu üldkogu tunnustus: parim neiu

Eesti Sõudeliidu preemia:  parim U19  paarisaeruline neljapaat koosseisus 

Haridusministri tunnustus: Andekas noor

Viljandi Gümnaasiumi 2021/2022 parim naissportlane 

 

Palun Dorisel tuua välja oma kolm tugevust ja kolm nõrkust. Oma tugevuseks peab ta sihikindlust ja auahnust. Kui ta on otsustanud midagi ära teha, siis ta läheb lõpuni. Lisaks näeb ta ennast hea kohaneja ja suhtlejana. Sporditehnika poole pealt on tema trumbiks vastutuul. "Statistika näitab, et vastutuult sõites suudan oma jõudu paremini rakendada ja tulemused on paremad," selgitab ta.

Pehmema poole pealt nimetab Doris emotsionaalsust ja tujukat meelt. Ta näeb, et vajaka jääb ka tasakaalust vaimse ja füüsilise  vahel.

2022. aastal sai Dorisest Team Estonia sportlane ning sellega lisandus tema treeningprogrammi muuhulgas ka spordipsühholoogia. Mentaalse poole ja eneseanalüüsivõime toetamine ja arendamine on just see, mis Dorise silmis võiks kuuluda noorte treenimise juurde juba algusest peale ja millest ta seni puudust tundis.


Doris on vahel püüdnud mõelda, mida ta teeks, kui ta ei tegeleks sõudmisega. "Ma ei kujuta ette elu ilma sõudmiseta. See on olnud pikalt minu elu igapäevaosa. Pigem on mul imelik olla puhkuseperioodil ilma kindla rutiinita. Kindlasti teeks ma mingit sporti, oleks ehk ujumisega edasi tegelenud".

Dorise jaoks on pigem kummaline see, et paljud noored ei tee sporti. "Ma ei mõista, miks raisata oma noorust istumise peale, kui sul oleks võimalus näidata maailmale oma tugevust.  Noor peaks leidma ala, mis teda ennast huvitab. Sundimine tekitab trotsi. Usun, et noori hoiaks spordi juures just hea suhe treeneriga ning ühtsus trennis. Meeskond, kellel on ühine eesmärk.". 

 

Uurin, mis loomale Doris sarnaneb. Doris vastab üsna kiiresti: "Elevant – suur ja tugev". Treeneri mõte jääb sarnasesse suurusklassi: "Silme ette tuli kaamel. Ta suudab rühkida rasketes tingimustes suure koormusega lõpuni. Sellisena tundub üks kaameli elu…"

 

Trennikaaslane Liisa:

"Doris on vapustav inimene. Sa lähed tema juurde ja sa juba tead, et ta teeb su tuju paremaks. Doris on mulle nagu mu suur õde, keda ma saan alati usaldada. Doris on lihtsalt suurepärane inimene ja sa ei suudaks teda mitte armastada."

 

Endine trennikaaslane Lore:

"Ma imetlen, kuidas Doris naeratab, ükskõik kui suur pingutus ka käsil poleks. Ka kiirenduse lõikude  ajal. Samas psühholoogiliselt on tõestatud, et naeratamine parandab sooritust. Nii, et tark tüdruk. 

Kahtlemata on Dorise suurimad tugevused tugev enesedistsipliin, tahtejõud ja rõõmsameelsus. Kõike seda tasakaalustab Dorise oskus õigel hetkel elu nautida."

 

Milline treener on Robert?

"Ta on hästi hooliv ja abivalmis. Robertil on hea huumorimeel ning see teeb temaga suhtlemise kergeks. Ta on eriline treener, seda on ka teised öelnud," kirjeldab Doris oma treenerit.  Naljatades lisab: "Ta on ilus ka!".

 

Kui küsida aga treenerilt, mis teda innustab ja töös toetab vastab Robert: "Mulle on oluline pere tugi ja mõistmine. Pea terve suvi on tihe treeninggraafik ja nädalavahetused suuremalt jaolt kinni. Eelmisel aastal näiteks puudusin traditsiooniliselt jaanipäeva tähistamiselt sõpradega, kuna osalesime Leedus Merevaigust Aeru võistlustel. Kui pere sellega ei lepiks, siis oleks väga raske ka ise innuga tööd teha." 

Vähem oluline ei ole ka õpilasepoolne panus. "Oma sportlastelt vajaksin usaldust ja tahtmist saamaks ise paremaks, kui emb-kumb pool südamest ise ei taha, siis võiks öelda, et see on ajaraiskamine," lisab treener.

Kindlasti on treeneri ja õpilase suhe vastastikune õppimine. "Dorise suuremad tulemused hakkasid tulema enam-vähem just siis, kui ise lapse isaks sain (2021 kevad). Äkki nende mõlema mõjul olen kannatlikum kui varem. Doris on ehk õpetanud, et kui ise väga-väga tahta, siis taevas on piiriks," ütleb Robert muheledes.

 

Selleks aastaks on nad koos võtnud  "taeva piiriks": Euroopa- ja maailmameistrivõistlustel head sooritused  ja U23 tiitlivõistluse paatkonda pääsemise.